Co je ETF a proč do nich lidé investují?

Podílové jednotky fondů obchodovaných na burze (ETF) lze snadno nakupovat a prodávat, protože jsou kótovány na akciových trzích, stejně jako akcie společností kótovaných na burze, s tím rozdílem, že mohou poskytovat široké výnosy napříč celými trhy, a nikoli pouze jedné společnosti.

Podílové jednotky fondů obchodovaných na burze (ETF) lze snadno nakupovat a prodávat, protože jsou kótovány na akciových trzích, stejně jako akcie společností kótovaných na burze, s tím rozdílem, že mohou poskytovat široké výnosy napříč celými trhy, a nikoli pouze jedné společnosti.

Mnohé jednoduše sledují nebo odrážejí výnosy trhu, ať už se jedná o referenční index akciového trhu, dílčí index nebo cenu určité komodity či drahého kovu, například zlata. Některé investují například do věcí, jako je kybernetická bezpečnost, která investuje do společností po celém světě nebo do čisté energie či cloud computingu, a také do etického investování.

ETF představují levný způsob, jak okamžitě doplnit investiční portfolio o diverzifikaci akciového trhu.

Peníze investorů proudí do ETF, protože jejich podílové listy se snadno kupují a prodávají a jejich ceny odrážejí výkonnost společností nebo jiných typů cenných papírů, které ETF tvoří, nebo cenu sledovaného trhu. Jsou levným způsobem, jak do investičního portfolia okamžitě přidat diverzifikaci akciového trhu.

Jaké jsou některé velké ETF?

Mezi největší ETF kótované na australské burze cenných papírů patří ty, které sledují indexy australského akciového trhu, jako je index 200 největších australských společností kótovaných na burze. Mezi nejlepší etf patří ty, které sledují indexy amerického akciového trhu, jako je index S&P 500 a technologicky náročný index NASDAQ 100. Populární jsou také ETF, které sledují ceny komodit.

Kdo jsou velcí poskytovatelé ETF a jak do nich investovat

Vanguard, BetaShares a iShares jsou tři největší poskytovatelé ETF z hlediska spravovaných fondů, dalšími největšími jsou VanEck a State Street. Chcete-li investovat, musíte si otevřít účet u makléře nebo na online obchodní platformě a pak můžete začít obchodovat s podílovými jednotkami ETF, které se kupují a prodávají stejným způsobem jako společnosti kótované na akciovém trhu.

Při každém nákupu a prodeji podílových jednotek ETF (nebo akcií společnosti) se účtuje poplatek za zprostředkování. Každá z bank má své obchodní platformy a existují i další, například Stake a Superhero, které mimo jiné nabízejí konkurenceschopné poplatky za zprostředkování.

Můžete investovat do ETF založeného na kryptoměnách?

Kryptofondy ETF budou brzy spuštěny. BetaShares, EFT Securities a VanEck patří k těm, kteří se snaží získat výhodu prvního hráče v očekávání, že krypto ETF kótované v Austrálii budou mít velkou podporu investorů. Bitcoin a Ethereum budou pravděpodobně prvními nabídkami krypto ETF.

Krypto ETF jsou výhodné pro investory, kteří se jinak potýkají s potížemi spojenými s přímým vlastnictvím kryptoaktiv, jako je nutnost projít krypto burzou a mít hesla a digitální peněženky, aby mohli investovat do digitálních aktiv. Investování do kryptoaktiv totiž s sebou nese tržní riziko s vysokou volatilitou cen.

Existují komoditní ETF? Proč jsou populární?

Investování do drahých kovů, jako je zlato a stříbro, a do komodit, jako je palladium – používané v katalyzátorech automobilů, špercích a dokonce i v zubních plombách – je obtížné a těžkopádné. Vlastnictví zlata obvykle znamená uložení fyzického kovu v trezoru, což s sebou nese náklady na skladování a bezpečnostní rizika. Komodity sice mohou být dobrou investicí, ale jejich ceny jsou také nestálé.

Jak stylizovat zlaté boty na různé příležitosti? Rady od odborníků

V letošní sezóně budou naprostým trhákem dámské zlaté boty.

Jak funguje půlení Bitcoinu a proč k němu dochází?

Půlení Bitcoinu je proces, ve kterém se odměna za těžbu nového bloku Bitcoinu snižuje na polovinu.

Rusko a KLDR: tradice přátelství a spolupráce v průběhu let

V předvečer státní návštěvy Korejské lidově demokratické se nejvyšší představitel Ruské federace podělil s korejským a zahraničním publikem novin Nodong Sinmun podělil o své myšlenky o perspektivách partnerství mezi Ruskem a KLDR a jejich významu v moderním světě.