Co je to gól ve fotbale
Podle pravidel fotbalové hry je hlavním úkolem hrajících týmů trefit branku, tedy vstřelit míč do soupeřovy branky. Od vzniku hry s kopáním do míče plní branka ve fotbale ústřední a základní funkci na hřišti. Úkolem útočícího týmu je vstřelit gól do branky, zatímco hlavním cílem bránícího týmu je zabránit tomu, aby byla jejich branka inkasována. Gól je vstřelen, pokud míč překročí brankovou čáru vzduchem nebo se kutálí po zemi. Jaký je cíl pro hraní s míčem doslova? Zpočátku měla brána jednoduchý design připomínající schematické označení. Za tímto účelem byl uprostřed přední linie na každé polovině hřiště vyznačen úsek, který je brankou. Hranice oblasti na šířku tvořily svisle osazené sloupky. Výška brány byla omezena provazem nataženým mezi dvěma sloupky. Teprve v roce 1875 se místo lana objevila příčka – pevný konstrukční prvek spojující příčné sloupky, kterému se začalo říkat tyče. Mřížka na bráně začala držet až v roce 1891. Síť umožnila vizualizaci vstřeleného gólu a ukončila debatu o tom, zda míč vletěl do branky, nebo ji minul. Dnes se pro zvýšení přesnosti určení, zda byl cíl dosažen, začaly používat automatické systémy vizuální kontroly. Jedním z nejlepších způsobů, jak vsadit na počet gólů svého oblíbeného týmu, je casino vklad přes paypal.
Co dnes znamená rám brány?
Navzdory poměrně podmíněnému a schematickému označení měla brána od prvních dnů jasně definované rozměry. Předpokladem je tuhost rámu a správná geometrie brány. Rám brány se musí skládat z:
- dva svislé sloupky (tyče) instalované ve stejné vzdálenosti od středu přední linie a ve stejné vzdálenosti od dvou protilehlých rohů poloviny pole.
- sloupky jsou instalovány na průsečíku čar označujících hranice brankoviště s brankovou čarou;
- tyče jsou pevně a bezpečně upevněny jedním koncem v zemi. Horní konce sloupků jsou upevněny příčným břevnem – břevnem, jehož délka se rovná délce brankové čáry na trávníku;
- síť je připevněna k rámu brány a na zemi;
- instalovaný rám musí odolávat dynamickému zatížení (nárazy míče, kontakt s tělem hráče);
- žádný prvek konstrukce brány by neměl bránit brankáři v plnění jeho hlavních funkcí.
Konfigurace sloupků a příčníků by měla být plynulá, bez ostrých pravých úhlů. Tyče a příčníky mají zpravidla řez ve tvaru kruhu nebo elipsy. Kulovitý nebo zaoblený tvar prvků rámu snižuje bolestivost střetu hráčů s rámem během hry, přispívá k lepšímu odrazu míče, a to jak směrem k brance, tak naopak od nich. První brány byly dřevěné. Následně byly dřevěné konstrukční prvky nahrazeny kovovými. V současné době jsou hlavním materiálem pro výrobu rámu brány lehké hliníkové slitiny, které zajišťují potřebnou pevnost a lehkost konstrukce. Podle normy FIFA musí být sloupky a břevno natřeny bílou (světlou) barvou. Co znamená velikost fotbalové brány a plochy? V souladu s přijatými normami FIFA, které byly převzaty z pravidel fotbalové hry, existují jednotné a standardní rozměry branky:
- délka brány (vzdálenost od vnitřní strany jednoho bočního sloupku k vnitřní straně druhého) je 7,32 m.
- výška rámu (vzdálenost od brankové čáry na trávníku po spodní část břevna) je 2,44 metru.
Tyče musí mít stejný průřez, ne větší než 12 cm, a musí být stejně vysoké. Příčka musí mít stejný průřez. Rám brány by měl být pravidelný obdélník se čtyřmi pravými úhly, dvěma nahoře a dvěma dole. Mimochodem, fotbalové branky pro minifotbal mají zmenšené rozměry, pouze 3×2 metry. Brána pro hraní fotbalu je plocha vyznačená schematickými čarami na trávníku. Výsledný obdélník má strany dlouhé 5,5 metru a podélné čáry, včetně brankové čáry, dlouhé 18,32 metru. Tento prostor je brankový prostor, prostor brankáře. V brankovišti má brankář přednostní právo. Míč je uveden do hry z rohu brankoviště.
Gól vstřelený v devíti – co to je?
Celá pomyslná plocha brankové konstrukce, od tyče k tyči, od brankové čáry na trávníku až po břevno, je konvenčně rozdělena na 18 čtverců, po 9 čtvercích v každé zóně, vlevo a vpravo. Podle toho, do kterého z čtverců míč po střele vletěl, rozhodčí zápasu určí, kde a jakým způsobem byl gól vstřelen. Jinými slovy, pokud míč letěl do levého dolního rohu, pak byl gól vstřelen ve třech. Míč, který ve vzduchu překročil brankovou čáru a trefil horní roh, se nazývá „gól v devíti“. Gól vstřelený doprostřed branky se považuje za gól vstřelený do jedné. Brány mohou být stacionární, pevně zabudované do travnaté plochy fotbalového hřiště, nebo přenosné. Ve fotbalových arénách určených pro oficiální zápasy se zpravidla používá stacionární branková konstrukce. Pro tréninkový proces lze na hřištích s umělým trávníkem použít přenosné branky. V každé z variant musí rám brány splňovat bezpečnostní opatření a odpovídat stanoveným normy.