Ájurvéda – umění života v rovnováze, tedy bez nemocí

Ájurvéda je nejstarší systém celostní medicíny na světě, který je uznáván i mezinárodní lékařskou organizací. Diagnostický systém pomocí pěti prvků, sdružených ve tři bioenergetické systémy(kinetický – váta, tedy éter a vzduch, transformační – pita tedy oheň a voda a potenciální – kafa tedy voda a zem), nebyl dosud ničím překonán. Ačkoliv tento systém vznikl v Indii, je dodnes aktuální pro všechny živé tvory na celém světě, protože se nezabývá nemocemi, ale člověkem jako takovým a hledá příčiny nerovnovážného stavu organismu, které v důsledku způsobují různá onemocnění. Život v harmonické rovnováze těla i ducha – to je život bez nemocí. Proto ájurvédská medicína klade velký důraz na prevenci a životní styl, s čímž souvisí poznání sebe sama z pohledu výše uvedených bioenergetických principů. Masáže – to je jen malá část z celkového léčebného ájurvédského systému. V současné době v mnoha státech na světě je kromě studia klasické medicíny, možnost řádného studia ájurvédské medicíny, ukončeného též doktorským diplomem a spojeného s nemocniční praxí. Existují již i ajurvédské kliniky, kde se provádějí chirurgické zásahy. Mnoho nositelů Nobelových cen, čerpalo podklady ke svým pracím právě ze starých ájurvédských spisů. Nejen v Asii ale už i v mnoha státech v Evropě existují lázeňská, regenerační centra dle principů ájurvédské medicíny. V červnu roku 2008 bylo otevřeno centrum, vybudované a účelově zařízené tak, aby sloužilo potřebám ájurvédské medicíny. V této době bylo jedním z prvních center v ČR vůbec, kde se praktikovala výhradně ájurvéda, formou vícedenních regeneračních i detoxikačních celoročních pobytů .
Vzhledem k maximálnímu individuálnímu přístupu k zdravotním problémům klientů, se na rozdíl od jiných současných center zde pracuje pouze s uzavřenýma skupinama v počtu 2 max. 4 osob. Tím si získalo toto centrum na rozdíl od jiných svou výjimečnost a oblíbenost.
Rozlehlý pozemek centra a následná stavba a její situování do krajiny bylo zvoleno na velmi energeticky pozitivním místě, s romantickým okolím v srdci Českého ráje. Prostředí, ájurvédský způsob vegetariánského stravování (smysly, chutě, zdravá výživa, to vše v rovnováze, díky aplikacím kvalitních směsí vhodných koření, ghí, za studena lisovaných rostlinných olejů, rýže basmati a produktů z místních farem), účinky dátá snéhan masáží, ájurjoga, muzikoterapie – mantry, pranajámové techniky, léčebné meditace, individuální poradna, procházka na nejbližší hrad s prohlídkou skalního města, případně jízda na koni – to vše se podepisuje na zdravotním stavu klientů, a to i u závažných dlouhodobých onemocněních.
Centrum spolupracuje s lékaři nejen z tuzemska ale i ze zahraničí. Zúročují se zde letité zkušenosti s aplikací nejúčinnější ájurvédské procedury tzv. ŠIRODHARA, s masáží hlavy, za použití speciálních ájurvédských olejů a unikátní detoxikační a silně energetizující masáže pomocí specielních tzv. tibetských misek pro ten účel, v ájurvédě zvaných KAN SU. Dle zdravotního stavu se též aplikují olejové koupele, bylinný parní svédan box s unikátní kombinací trakčního lehátka s energetickou pyramidou. Více o účincích těchto procedur na různé zdravotní problémy najdete na našich webových stránkách www.ajurv.cz.
Součástí centra je i ájurvédská prodejna, internetový obchod a zásilkový prodej bylinných produktů a potravinových doplňků, čajů, ájurvédské kávy, koření, potravin a bio sladkostí (oleje, ghí, čavanpraš, černá sůl, palmový cukr, kvalitní basmati mouka, mungo dál, kandovaná amla, bio víno a elixíry, ovesné tyčinky a mnohé další), pánské i dámské kosmetiky pro denní užívání a dárková balicí služba (balíčky pro potěšení i na zdravotní problémy). Též se zde pravidelně pořádají kurzy jogy a tantry, ájurvédských masáží a kurzy vaření dle ájurvédy. Více na našem e-shopu.