Kupujete novou televizi? Vybírejte i podle zobrazovací technologie!

Ať už původní televize dosloužila nebo jen hledáte výkonný SMART model, se kterým se budete moci dívat na různé streamovací služby, měli byste se kromě značky a úhlopříčky zamyslet při výběru televize i nad její technologií obrazu. Jenže kdo se v těch zkratkách jako LCD LED, OLED, QLED, Mini LED apod. skutečně vyzná? Podívejte se na náš přehled, který vám s výběrem ideální televize pomůže.

Základem je LCD LED technologie

Za základní je mezi LED televizory považována technologie LCD LED, jak by se tyto televizory měly správně nazývat. Místo toho se za LED televizory souhrnně označuje nejen řada technologií, které z ní vychází, ale i mnohem sofistikovanější modely.

Klasická LED technologie funguje následujícím způsobem. Podstatou zobrazovací této zobrazovací technologie je podsvícení, které je kryto tekutými krystaly. Ty se pak pod působením elektrického napětí natáčejí, a tím dochází k otevření nebo uzavření propustnosti světla. Pokud se rozhodnete pro nákup televizoru s touto zobrazovací technologií, doporučujeme sáhnout po modelech s Edge LED.

Výhody:

 • úsporný provoz
 • životnost až 100 000 hodin

Nevýhody:

 • černá není černou, ale pouze tmavě šedou nebo tmavě modrou
 • kontrasty jsou omezené

Televizory s touto zobrazovací technologií nabízí v současné době většina značek jako je Samsung, LG, Sony, Philips a desítky dalších. Z této techniky zobrazování pak vychází inovace jako QLED, QNED, Neo QLED, Micro LED nebo Mini LED.

QLED

QLED nebo také Quantum LED je inovace techniky LCD LED, kdy je k podsvícení displeje použity miniaturní částice, jež zlepšují zobrazovací vlastnosti televize na poli barev a televize tak nabízí více možných výstupních barev.

Mini LED

Mini LED televizory pracují s podsvícením diodami okolo 0,2 mm, díky tomu obraz nabízí velmi pěkné detaily a kontrasty. Jedná se o televizory s velmi kvalitním obrazem, které se staly odrazovým můstkem pro Micro LED a OLED televizory.

QNED

Značení QNED používá u televizorů s Quantum dot vrstvou a Mini LED podsvícením značka LG. Díky tomuto spojení technologii je dosaženo skutečně detailního obrazu, protože televizory disponují podsvícením, které má velké množství zón lokálního stmívání.

Neo QLED

Jedná se o obchodní název televizorů Samsung, které disponují stejnou technologií jako TV LG QNED.

Černá je skutečně černou na OLED televizorech

Výrazně propracovanější zobrazovací technologií je OLED. Technika zobrazení u OLED televizorů je založena na tom, že není celoplošně podsvícena, ale využívá organických diod. Jej rozměr je tak miniaturní, že každý pixel obrazu má svou diodu, která se rozsvěcí nebo zhasíná samostatně. Díky tomu obraz dosahuje maximálních kontrastů, ale i saturovanos­ti barev.

OLED televize jsou tak nyní považovány za současnou technologickou špičku a staly se vlajkovou lodí řady prestižních značek jako je LG nebo Sony.

Výhody

 • dokonalý kontrast obrazu
 • vysoká saturace barev
 • maximální jas a široký zorný úhel

Nevýhody

 • vyšší pořizovací náklady
 • riziko vypálení určitých pixelů, které po letech užívání ztratí jas

Micro LED televizory

Jak je již v současné době zřejmé i televizory se zobrazovací technikou Micro LED mají pro budoucnost velký potenciál. Jedná se o televizory, které přebírají ty nejlepší vlastnosti z LED i OLED televizí.

V micro LED televizorech jsou použity ještě menší diody než u Mini LED televizorů a jsou schopny zastoupit každý jednotlivý pixel, v tomto ohledu fungují tedy stejně OLED televizory. Od nich se však liší tím, že nepoužívají organické diody, a tím je podstatně snížena spotřeba elektrické energie a zároveň minimalizují i riziko vypálení určitých diod.

Výhody

 • nízká spotřeba energie
 • dlouhá životnost
 • dokonalý kontrast obrazu
 • maximální jas a široky zorný úhel
 • vysoká saturace barev

Nevýhody

 • pořizovací cena ve vyšších stovkách tisíc a s tím spojená nedostupnost na trhu