Máte čerstvě po absolvování Masarykovy univerzity? Napište svůj první životopis jako profík, a to i bez dlouhé pracovní historie!

Právě jste dokončili studium a teď vás čeká další výzva – najít si první reálné zaměstnání (víkendovou brigádu v McDonaldu nepočítáme). Možná, že sedíte před bílou obrazovkou, a nevíte, kde začít… Nicméně při troše snahy zjistíte, že jste nasbírali spoustu zkušeností a know-how, abyste mohli sestavit přesvědčivý životopis, který jim zajistí práci, i když nepracovali na stáži u Nejvyššího soudu ČR nebo ve špičkové právnické firmě.

Na úvod jedna povzbudivá statistika podle posledních dat EUROSTATU, kterou by si měli absolventi Masarykovy univerzity zapamatovat: Pro absolventy s alespoň bakalářským titulem je míra nezaměstnanosti 2 %, což je zhruba polovina celostátního průměru, který ke konci září činil 3,6 %.

Jak by měl vypadat ideální životopis čerstvého absolventa?

V ideálním případě je životopis čerstvého absolventa přehledným jednostránkovým marketingovým dokumentem se stručným výčtem vzdělání a akademických úspěchů, společně se zkušenostmi z praxe (jsou-li nějaké) a silnými tvrdými i měkkými dovednostmi. Více informací, ohledně obsahu i formy životopisu čerstvého absolventa si můžete přečíst zde.

Níže se zaměříme na několik hlavních tipů, díky kterým sestavíte silný životopis, který vám vyslouží pozvání na pracovní pohovor.

Nepodceňte formální úpravu životopisu

Na vizuální stránce životopisu záleží! Musíte se prezentovat jako profesionál, který zvládne vytvořit přehledný dokument, který nejenže obsahuje všechny potřebné informace, ale také se snadno čte. Šablona životopisu je skvělým nástrojem pro uspořádání všech vašich kvalifikací do prvního životopisu.

Přizpůsobte životopis popisu práce z pracovního inzerátu

Jakmile zvládnete formu životopisu, na řadu přichází obsah. Při tvorbě obsahu prvního životopisu je zásadní příprava. Když budete mít připravené informace o zaměstnání, ušetříte si z dlouhodobého hlediska čas, takže se budete moci sebevědomě prezentovat.

Chcete-li si připravit životopis pro čerstvé absolventy, pečlivě si prostudujte popis pracovní pozice a poznamenejte si požadavky. Poté si pečlivě a poctivě promyslete, co nabízíte. Možná budete překvapeni! Možná, že jste získali dovednosti a pracovní zkušenosti, které můžete přidat do svého životopisu bez zkušeností prostřednictvím:

  • Školních aktivit, jako je sportovní tým nebo školní kroužek.
  • Členství v klubech nebo organizacích, jako je studentská rada apod.
  • Aktivit v komunitě, jako je dobrovolnictví v místním útulku atd.

Když se zamyslíte nad svými zkušenostmi, poznamenejte si ocenění, vyznamenání a další významné úspěchy, jako je absolvování studia s vyznamenáním nebo dosažení titulu předsedy studentské rady. Zvažte dovednosti, které jste díky těmto zkušenostem získali, zejména měkké dovednosti, jako je řízení času, a tvrdé dovednosti, jako je provádění rešerše apod.

Když už jste v tom, sepište si seznam svých přenositelných dovedností, což jsou vlastnosti, které můžete využít na většině pracovních míst v různých odvětvích. Příklady přenositelných dovedností jsou flexibilita, kritické myšlení, řešení problémů, přizpůsobivost a mezilidské dovednosti, jako je komunikace. Přenositelné dovednosti jsou užitečnými začátečnickými dovednostmi pro životopis. Poté všechny tyto dovednosti a zkušenosti, které jste získali, a svou jedinečnou osobnost porovnejte s požadavky na pracovní místo.

Pod kontaktní údaje vložte krátký odstavec s kariérními cíli

Inspirujte se ve struktuře životopisů z angloamerických zemí, ve kterých je běžným zvykem přidávat pod záhlaví s kontaktními údaji i krátký odstavec s kariérním cílem. V několika málo větách tak budete mít možnost vyjádřit svou motivaci, nadšení pro obor a také zmínit své silné stránky, které vás předurčují na juniorní pozici.

Tímto způsobem rychle zaujmete personalistu, který se rychle dozví, jaká je přidaná hodnota, jež nabízíte. Nepřekračujte však rozsah pár řádků – ideálně tři až pět stručných vět úplně stačí.

Pro vaši lepší představu si uvedeme příklad:

„Jsem čerstvým absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, a nyní bych rád načerpal potřebné znalosti z oblasti Autorského práva, na které se vaše advokátní kancelář soustředí. Již při studiích jsem pracoval jako koncipient ve dvou brněnských advokátních kancelářích, a mohu tak nabídnout tři roky praxe z právního prostředí. Jsem ambiciózní, učenlivý, nechybí mi pracovní morálka ani potřebné jazykové dovednosti, které jsem získal díky studijním pobytům v Anglii a Španělsku.“

Mnoho studentů a čerstvých absolventů však ještě nemá jasno v tom, co chtějí dělat, nebo dokonce určenou oblast, ve které chtějí pracovat. Pokud nemůžete přijít s konkrétním kariérním cílem, stále můžete využít toho, že zhodnotíte svůj dosavadní život a vytáhnete z něj detaily, jako je již zmiňovaná práce v McDonaldu, díky kterým budete minimálně vypadat jako kandidát, který se nebojí práce.

Úklid domácností v Praze: Jak na pravidelné úklidové práce?

Čistota a udržení domácnosti v pořádku jsou pro mnoho lidí klíčovým aspektem kvalitního života. Abychom si užívali pohodlného a hygienického bydlení, je důležité věnovat pravidelnou péči úklidu.

Střecha je korunou každého domu

Svěřte stavbu Vaší střechy do rukou profesionálů.

Dřevo je nepřekonatelná klasika

V čím více moderní době žijeme, tím více je zjevné, že některé trendy přicházejí a odcházejí, a zůstává především osvědčené a tradiční. Tento jev se týká obecně nejrůznějších věcí a oblastí života.