Cena instalace plynového vytápění

Ačkoli zažila cena plynu v posledních letech přímo raketový nárůst, patří plynové vytápění stále k velmi oblíbeným. Není se čemu divit, když ceny dalších energií včetně tuhých paliv narostly obdobným a možná i vyšším tempem.

Navíc stále platí, že plynové vytápění patří mezi vysoce komfortní způsoby vytápění a oproti jiným zdrojům tepla je i cena za jeho instalaci poměrně příznivá. S čím vším musíte počítat, pokud se rozhodnete pro plynové vytápění a nakolik vás instalace plynového vytápění vyjde?

Výraznou část nákladů dělá cena plynového kotle

Celková cena instalace plynového vytápění je výrazně ovlivněna vašimi požadavky na kotel, tedy především jeho typ a výkon, který je nutné uzpůsobit tepelným ztrátám budovy.

Při výběru plynového kotle vždy doporučujeme volit kotel kondenzační, který má sice vyšší pořizovací cenu, ale i vysokou energetickou účinnost. Při současných cenách plynu, se vám investice do něj brzy vrátí. Náklady na plynové vytápění budou totiž se správně zvoleným kotlem značně nižší a ročně ušetříte tisíce korun.

Je poblíž k dispozici plynová distribuční síť, ke které se můžete připojit?

Řada obcí je dnes již plynofikována a v těchto případech vám postačí nechat si zřídit plynovou přípojku a rozvody plynu k vašemu domu. Ačkoli se zpravidla jedná o investici v řádu desítek tisíc, stále je to ta jednodušší situace. Může se totiž stát, že se k odběru plynu, nemáte kam připojit.

Ani v těchto případech však nemusíte věšet hlavu, využít můžete plynové zásobníky, které umístíte na vaší zahradě. Cena instalace plynového vytápění se pak příliš neliší a může být spíš i nižší, protože délka potřebného plynového potrubí bývá kratší.

Jaké jsou rozdíly v nákladech na plynové vytápění z rozvodné sítě a zásobníku?

Obecně se udává, že náklady na plynové vytápění jsou při odběru z rozvodné sítě o zlomek ceny nižší než ze zásobníku. Pozor si však dejte na skutečnost, že v případě zásobníku si můžete plyn zakoupit do zásoby za mimosezónní ceny, a tak výrazně ušetřit.

Bát se nemusíte ani ceny vlastního zásobníku, protože si ji nemusíte kupovat a poplatek za její pronájem bývá spíše symbolický. Nezbytné však je najít si spolehlivého partnera, který vám garantuje schopnost dodat plyn rychle a bez zbytečných poplatků.